sv

Youtube İçerik Oluşturucuları ve İzleyicileri için En İyi 5 Alternatif

2021'de YouTube, çevrimiçi video her şeyin sonu değil. Lider video barındırma ve paylaşım platformu olması, sizin veya işletmeniz için tek seçenek olduğu anlamına gelmez. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Video paylaşımı ve sosyal medya varlığınızı büyütmek için IGTV ve Facebook Watch gibi önemli alternatifleriniz var.
5 Youtube Alternatifi

2021’de YouTube, ABD’li yetişkinler arasında en çok kullanılan platformdur. Ancak pazardaki lider video platformu ve arama motoru olması, alternatiflerin olmadığı anlamına gelmiyor.

Birçok YouTube içerik oluşturcusu ve izleyiciler için video başına gösterilen reklam sayısının giderek artması ve yüklenen videolara  algoritmaların müdahale etmesi nedeniyle diğer alternatifleri keşfetmeye başladı.

Ve bizim de listemizde bir çok alternatif var.

Loading...

Bu yazıda, en iyi ücretsiz ve ücretli YouTube alternatiflerine bakıyoruz ve bir kanal sahibinin ne zaman YouTube yerine bir alternatif seçmesi gerektiğini tartışıyoruz.

YouTube Tercih Edilmelimi ?

YouTube , piyasadaki en köklü çevrimiçi video platformudur. Her ay 2 milyardan fazla oturum açmış kullanıcı platformu ziyaret ediyor ve her ay küresel izleyici kitlesi tarafından milyarlarca saat video izleniyor.

Dolayısıyla, pazar ve izleyici açısından, listemizdeki alternatif seçeneklerin yakın zamanda YouTube’un yerini alması pek olası değil.

Ancak, halihazırda kurulmuş bir YouTube kanalınız yoksa, video stratejiniz için farklı bir seçenek düşünmek yine de zaman ayırmaya değer olabilir.
Ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için videolarınızı web sitenize dahil edin, YouTube’un yerini almak için kullanabileceğiniz harika seçenekler vardır.

Loading...

YouTube’un Rakipleri Kimler?

Youtubenin Rakipleri

YouTube’un farklı kategorilerde rakipleri var. Sosyal bir video paylaşım platformu olarak Twitter, Instagram ve Facebook, yerel video ile rakip haline geldi.

Bu platformlar, son birkaç yılda videoya odaklanmalarını artırdı ve Facebook , 2018’de her kullanıcı için özelleştirilmiş video merkezli bir yayın olan Facebook Watch’u bile yayınladı. Twitter ayrıca kullanıcıların yerel videolar yüklemesine izin veriyor ve Instagram en son IG TV’yi piyasaya sürdü. yıl.

Kesinlikle video barındırma platformlarından bahsetmişken, Dailymotion gibi ücretsiz seçenekler ve Wistia, Vimeo ve Spotlightr gibi premium çözümler var.

En İyi Ücretsiz YouTube Alternatifleri

Aşağıda, içerik oluşturucular ve işletmeler için ücretsiz YouTube alternatiflerinin kapsamlı bir listesini ele aldık.

 1. Dailymotion

dailymotion

Dailymotion , videolarınızı mevcut bir kitleyle yüklemek ve paylaşmak için bir video barındırma ve paylaşım platformudur. Bunu bir video kanalı oluşturmak, takipçi toplamak ve paylaşılan reklam gelirlerinden para kazanmak için kullanabilirsiniz.

Loading...

Tanıdık geliyormu? Aslında aynısı olmasada YouTube’a en yakın olanıdır.

Artıları

 • Ücretsiz sınırsız video yükleme
 • 2 GB’a kadar ve 60 dakika uzunluğunda HD videolar için yükleme desteği
 • 4K video yükleme ve oynatma desteği
 • Şık gömülü video oynatıcı
 • İçerik oluşturucular reklamlardan para kazanabilir

Eksileri

 • Daha küçük kitle
 • Tüm videolarda bile reklamların olması

Kitle
Bir içerik oluşturucu veya pazarlamacı olarak, bir YouTube alternatifini seçerken kitle boyutunu dikkate almak çok önemlidir.

Dailymotion, platformunda 300 milyon aktif kullanıcım olduğu iddia ediliyor. Muhtemelen ayda ortalama 300 milyon tekil ziyaretçiye atıfta bulunuyorlar çünkü en iyi kanallarına ve videolarına bakarsanız, sayıların tam olarak birbirine yakın olmadığını görürsünüz.

Örneğin YouTube’da 190 milyonun üzerinde abonesi olan dev T-Series’in Dailymotion’da 10 binin altında takipçisi var. Yalnızca bir kaç video yüklemişler, ancak en popüler bir Dailymotion hesabı düşünüldüğünde , bu sayı hayranlık uyandırıcı değil.

Loading...

Son olarak, Dailymotion’daki video listelerinde neyin trend olduğuna bir göz atarsak, YouTube’un sunduğundan çok farklı rakamlar görürüz:

En iyi sonuç yüz bin görüntülemeye bile yakın değil ve ikinciside  baya yetersiz çünkü sadece 5  bin izlenilmesi var.

Trend olan videoların çoğu yalnızca birkaç yüz kez izleniyor.

Bu faktörler her şeyi netleştiriyor ki: Dailymotion, YouTube’dan çok ve çok daha küçük bir kitleye sahip.

Dailymotion YouTube’dan Daha mı İyi ?

Dailymotion doğrudan bir rakip olduğundan, YouTube’dan daha iyi olup olmadığı sorusunu sormak adil olur.
YouTube, tam video çözünürlüğünü, daha uzun videoları ve daha büyük dosya yüklemelerini destekliyor. YouTube ayrıca çok daha geniş bir kitleye sahip ve bir videonun tavsiye edilmesini veya arama sonuçlarında listelenmesini sağlamanın trafik potansiyeli çok daha yüksek.

Ancak diğer yandan, rekabet Dailymotion’daki kadar zor değil. Bahsettiğimiz gibi, trend listelerine girebilir ve 24 saat içinde sadece bin görüntülemeye ulaşarak videonuzun tanıtımını yapabilirsiniz. Bu sayı, YouTube’un  platformunda bir iğneyi bile hareket ettirmez.

Küçük bir kitleniz varsa Dailymotion, videolarınız için yeni bir dağıtım kanalı olarak test etmek için değerli bir seçenek olabilir. Dailymotion’ın kullanıcı tabanı arasında başkaları tarafından görülme ve paylaşılma şansınız daha yüksek olacak.

Loading...

Dailymotion’ın daha iyi yaptığı şeylerden biri gömülü videolar. Nihai sonuç, markalama veya genişletilmiş oynatma seçenekleri olmadan daha şık görünüyor olması.

Dailymotion gömülü video.

Dailymotion gömülü bir video.

2.Vimeo

Vimeo

Vimeo , barındırma, işbirliği, paylaşım, sıkıştırma, olası satış oluşturma ve daha fazla araçlar sunan bir video platformudur.

Belirli nişlere odaklanan aktif bir kullanıcı tabanına sahiptir ve bu da onu bazı içerik oluşturucular veya işletmeler için uygun bir kitle oluşturma platformu haline getiriyor.

Artıları

 • 4K video yükleme ve oynatma desteği
 • Canlı akışı desteği
 • Tamamen özelleştirilebilir yerleştirmeler
 • Etkileşimli kullanıcı tabanı

Eksileri

 • Ücretsiz plan, haftalık yüklemelerde 500 MB ile sınırlıdır
 • Ücretsiz kullanıcılar için maksimum video boyutu 500 MB’dir
 • İçerik oluşturucular için reklam geliri potansiyeli yok

Kitle
Vimeo’nun 200 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu, YouTube’un toplam kitle boyutunun sadece %9’una karşılık geliyor.

Ancak Dailymotion’dan farklı olarak Vimeo, gelişen bir topluluğu sürdüren bir çekirdek aktif kullanıcı grubuna sahip.

YouTube, seyahatten spora, oyundan DIY’e kadar birçok tür ve konuyu kapsayan her türden içerik oluşturucuya ev sahipliği yaparken, Vimeo’daki en popüler videolar küçük bir kategori grubuna ayrılır:

 1. Kısa filmler
 2. Doğa videoları
 3. Ekstrem Sporlar
 4. Müzik videoları
 5. Animasyonlar

Vimeo’nun ayrıca insan küratörlüğünde yapılan seçkilerin ve kısa film galalarının yer aldığı bir uzun metraj sayfası vardır:

Vimeo Festivali ve Ödülleri

Vimeo Festivali ve Ödülleri

Bu süreç, yeni film yapımcılarının ve yaratıcıların bir izleyici kitlesine ulaşması için bir kısayol sunuyor.

Vimeo, YouTube’dan Daha İyi mi?

Bazı içerik oluşturucular ve işletmeler için Vimeo, YouTube’dan daha iyi bir platform olabilir.

Bir video prodüksiyon şirketini veya amatör bir kameramanı yönetiyorsanız, Vimeo’nun sıkı sıkıya bağlı profesyonel reklam öğeleri topluluğu tam size göre. Daha küçük ve daha odaklanmış bir kitle olduğundan, takipçiler olmadan ilgi ve izlenme kazanmak daha kolay olabilir.

Birçok sektör profesyoneli de Vimeo oynatıcıyı tercih ediyor, bu nedenle showreel’inizi platforma yüklemek zarar vermez.

Web siteniz için video barındırma hizmetine ihtiyaç duyan bir işletme sahibiyseniz , Vimeo, Youtube’dan çok daha iyi gömülü bir video oynatıcısı sunuyor.

Yerleştirme kodunu doğrudan özelleştirebilir ve üçüncü taraf araçlara veya hizmetlere ihtiyaç duymadan otomatik olarak başlayan tam ekran videolar oluşturabilirsiniz:

Vimeo video yerleştirme seçenekleri

Vimeo video yerleştirme seçenekleri

Hatta oynatma renk düzenini markanızın renklerine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Videoları web sitenize yerleştirmek üzere yüklemek için bir yere ihtiyacınız varsa, Vimeo harika bir seçimdir — HD video için özelleştirilebilir, şık yerleştirmeler, toplam 0 ABD doları maliyetle.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif

 • Görsel sanatçılar, animatörler, kameramanlar ve diğer yaratıcı profesyoneller
 • Harika görünümlü yerleştirmelere sahip ücretsiz bir video barındırma sitesi arayan işletme sahipleri

3.Facebook Watch

Facebook Watch

Facebook son birkaç yılda Facebook Watch’ı ikiye katladı. İlgi alanlarınıza ve görüntüleme geçmişinize göre trend olan videolara göz atmanıza ve izlemenize olanak tanıyan bir özellik olan Facebook Watch.

Arayüzü, YouTube’dan oldukça farklı, ancak içerik ve kitle genellikle örtüşüyor.

Birçok yönden, Facebook artık Youtube’ye video barındırma/paylaşım alanında tam teşekküllü bir rakip.

Artıları

 • YouTube’dan daha büyük potansiyel kitle ve erişim
 • Facebook’ta yerel video paylaşımı
 • Reklamlardan para kazanma seçeneği
 • 10 GB’a kadar ve 4 saat uzunluğunda dosyaları destekler
 • Yeniden hedefleme kampanyaları için özel kitleler
 • Canlı yayın

Eksileri

 • 1080p’de sınırlı maksimum çözünürlük
 • Clunky yerleştirmeler

Kitle
Aylık yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcısıyla Facebook, YouTube’dan daha geniş bir kullanıcı tabanına sahip tek alternatiftir.

Artık video paylaşımı Facebook’un birincil amacı değil, ancak platformdaki kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası haline geldi.

Facebook video yayıncıları bir ayda 3 milyar görüntülemeyi aştı . LADbible gibi bazıları, kitlelerinin tamamını Facebook’ta başlattı ve oluştururken , popüler bir seyahat vlogger’ı olan Nas Daily , videolarında rutin olarak on milyonlarca görüntüleme alıyor.

Facebook’un reklam tabanlı bir modeli olduğundan, başarılı içerik oluşturucular gelirlerin bir bölümünü alıyor.

Facebook, işletmelerin video pazarlama çabalarıyla yeni kitlelere ulaşması için mükemmel bir sanal alan olabilir.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif

 1. Seyahat vlogger’ları ve diğer içerik oluşturucuları
 2. Videolarıyla yeni kitlelere ulaşmak isteyen küçük işletmeler
 3. Gelecekteki Facebook pazarlama kampanyaları için temel hedef kitleler oluşturmak isteyen pazarlamacılar

4. Twitter Video

Twitter Video
Twitter , videoda dahil olan başka bir sosyal medya platformudur. Üç yıldan uzun bir süre önce Twitter Live’ı başlattılar ve o zamandan beri düzenli olarak spor etkinliklerini paylaşıyorlar.

Ancak hepsi bu kadar değil: Herhangi bir Twitter kullanıcısı video yükleyip paylaşabilir veya platformda canlı yayın başlatabilir.

Artıları

 • Twitter’da yerel video paylaşımı
 • Düşük kaliteli videolar için iyi iş çıkarması
 • Canlı yayın

Eksileri

 • Maksimum video uzunluğu 140 saniyedir
 • Maksimum çözünürlük 1200p
 • Uzun Biçimli ve Kısa Biçimli Video İçeriği

YouTube SEO’nun içini ve dışını bilen sektör uzmanları, YouTube’un öneriler ve arama sonuçları için daha uzun videoları (tercihen 10 dakikadan fazla) tercih ettiği bir eğilimi fark etti.

İyi hazırlanmış, 10 dakikalık videolar hazırlamakta zorlanıyorsanız, Twitter Video içeriğini denemeniz için daha iyi bir yer olabilir.

Twitter, “kısa ve çabuk” kelimesinin karşılığını alan bir platformdur.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif

 1. Kısa formatlı videolarla başarılı olan komedyenler ve diğer içerik oluşturucular
 2. Hızlı, özel soruları yanıtlayabilen ve diğer profesyoneller
 3. Uzun biçimli videolarla mücadele eden herkes

5. IG TV

IGTV Ana Sayfası

IG TV , Instagram’ın %100 mobil öncelikli bir ortam olarak tasarlamış olduğu video paylaşım platformudur.

2018’de piyasaya sürüldü ve YouTube’a doğrudan bir saldırıdan çok Vine’ın manevi hedefi halinde – Facebook bunu Facebook Watch ile ele alıyor.

Ancak bu, YouTube’da ilgi görmeyen içerik oluşturuculara ve işletmelere uygun bir alternatif olamayacağı anlamına gelmez.

Artıları

 • Instagram’da yerel video paylaşımı
 • Yerel mobil video formatları için tam destek
 • Düşük kaliteli videolar iyi iş çıkarıyor

Eksileri

 • Normal hesaplar için maksimum 10 dakika
 • Uygulama ile sınırlı
 • Mobil Öncelikli Video Deneyimi

Instagram’ın IG TV ile amacı, optimize edilmiş mobil öncelikli video deneyimine sahip ilk platformu oluşturmaktır.

Norm olarak tam mobil portre videosu ile, video yaratıcılarıyla yakından ve kişisel bir deneyim yaşarsınız.

Yapılandırılmamış mobil video aracılığıyla kitlenizle daha derin ilişkiler kurmak için mükemmel bir araç olabilir.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif

 1. Bir kamera veya prodüksiyon ekibine parası yetmeyen işletmeler
 2. Daha genç bir kitleye sahip içerik oluşturucuları

 • Kağıt Tabaklar Geri Dönüştürülebilir Mi? Çevre Dostu Alternatifler 2022
  7 ay önce

  […] Youtube başka alternatiflermi arıyorsunuz ? Sizler için tam 5 adet alternatif […]

  yorum beğen
 • Telegram İfşa Grupları +18 , ( #Türbanlı & #Rus & #TikTok )
  8 ay önce

  […] olarak kullanılan popüler bir platformlar arası mesajlaşma uygulamasıdır. Ayrıca, diğer sosyal medya platformlarıyla (örneğin, Facebook Messenger ve WhatsApp’ın mülkiyeti Facebook’a […]

  yorum beğen
 • 2022 Yılının En Güvenilir 6 Tarayıcısı & Gizlilik Ve Güvenlik
  8 ay önce

  […] makalede, ihtiyaçlarınız için en güvenli tarayıcıyı bulmanıza yardımcı olacağız. […]

  yorum beğen
 • 2021-2022 Telegram Grupları +18, İPTV, İfşa, Film, Webmaster, Haber, Spor
  8 ay önce

  […] olarak kullanılan popüler bir platformlar arası mesajlaşma uygulamasıdır. Ayrıca, diğer sosyal medya platformlarıyla (örneğin, Facebook Messenger ve WhatsApp’ın mülkiyeti Facebook’a […]

  yorum beğen