sv

Kağıt Tabaklar Geri Dönüştürülebilir mi? Çevre Dostu Alternatifler 2022

Kağıt Tabaklar Geri Dönüştürülebilir mi? Çevre Dostu Alternatifler 2022

Kısa cevap evet veya hayır. Çünkü bazı kağıt tabaklar geri dönüştürülebilirken, büyük çoğunluğu genellikle dönüştürülemez. Onları bir kullanımdan sonra atmak yerine, daha çevre dostu alternatifleri düşünün.

Yaklaşık 220 milyon ABD vatandaşı kağıt tabak ve bardak kullanıyor ve bu rakamın artmaya devam etmesi bekleniyor. 2018 itibariyle, ABD kağıt tabak ve bardak pazarı 20.7 milyar dolar değerindeydi ve bu da ülkeyi dünya çapında bu ürünlerin en büyük tüketicilerinden biri haline getirdi.

Kağıt Tabak Nedir ?

Çeşitli kağıt bazlı malzemelerden üretilen kağıt tabaklar, gündelik akşam yemekleri, piknikler ve tabağın kullanılacağı her türlü etkinlik için kullanılmak üzere üretilmektedir. Seçerken nasıl kullanabileceğinizi ve yiyecek ikramınızı düşünün. Tabaklara nemli veya sulu salatalar, etler, garnitürler veya tatlılar yerleştirilecekse, dokunun meyve sularını emmek için yeterli olduğundan ve kalınlığın tutulurken parçalanmasını veya bükülmesini önlemek için yeterli olduğundan emin olun. Daha ağır veya nemli gıdalar için daha güçlü tutarlılıklar sağlayabilecek malzemeler, bazı yiyecek servis ihtiyaçları için ikame edilebilen strafor yüzeyler tercih edilmelidir. Bununla birlikte, arzu edildiğinde daha güçlü dokular sağlayacak daha ağır kağıt plakalar(yüzeylerde) vardır.

Loading...

Neden (Çoğu) Kağıt Tabak Geri Dönüştürülemez ?

Kağıt tabakların çoğunun geri dönüştürülememesinin iki ana nedeni vardır:
Balmumu, Plastik veya Kil ile Kaplanmış Tabaklar
Bu kaplama pürüzsüz bir yüzey sunar ve kağıt plakanın sıvıları veya gresi emmesini önler. Genellikle, kaplama bir geri dönüşüm tesisinde kağıttan ayrılamaz, bu nedenle kağıt tabaklar normal kağıtlar gibi geri dönüştürülemez.

Gıda Atıklarıyla Kirlenmiş Tabaklar

Kağıt tabaklar bir kez kullanıldıktan sonra bazen yağlı olabilen yemek atıklarıyla kirleniyor. Bu nedenle çoğu belediye geri dönüşüm için yemek atıklarıyla kirlenmiş ve kullanılmış kağıt tabakları kabul etmiyor.

Plastik İçermeyen Kağıt Tabaklar Nasıl Geri Dönüştürülebilir ?

Kağıt tabakları herhangi bir plastik kaplama olmadan atmaya çalışıyorsanız, çoğu belediye tarafından yemek atıkları, gres veya yağ ile kirlenmekdikleri sürece bunlar genellikle kabul edilir.

Kağıt Tabakları Yeniden Kullanmanın Yolları

Çevre üzerindeki etkinizi azaltmaya çalışıyorsanız, sahip olduğunuz kağıt tabakları yeniden kullanmanın yollarını aramak iyi bir seçenektir. Geri dönüştürülemeseler de, onları kullanmanın başka yollarını bulabilirsiniz.

Loading...

Temizleyin ve yeniden kullanın. Ağır hizmet tipi kağıt tabaklar satın aldıysanız ve kullanımdan sonra sadece biraz kirliyse, örneğin üzerlerine kuru yiyecek koyduysanız, bunları temizleyebilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

Zanaat Projeleri: Temiz kağıt tabaklarınız varsa, bunlar çok çeşitli zanaat projeleri için kullanılabilir.

Ambalaj olarak kullanın. Katlanmış bir kağıt tabak, kurabiyeler, kekler veya diğer unlu mamuller için kullanışlı küçük bir sepet yapar.

Kağıt Tabaklar Zararlımıdır ?

Kağıt tabaklarda bulunan VOC’LERİN EPA tarafından baş ağrısı, koordinasyon kaybı ve karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sisteminize zarar verme gibi hem uzun hem de kısa vadeli sağlık sorunlarına katkıda bulunabileceği belirlenmiştir. Voc’ler ayrıca akciğerlere, kan akışına ve duyulara zararlı olabilir.

Birkaç kağıt tabak zamanla mikrodalgada güvenli olduğunu iddia etse de, çok sayıda Gıda Güvenliği yetkilisi uygulamaya karşı kampanya yürütüyor. Bununla birlikte, kağıt tabaklar tamamen zararlı değildir ve bunları evde bulundurmak temizliği azaltmada kullanışlı olacaktır.

Kağıt Tabaklardaki Kaplama Neyden Yapılmıştır?

Balmumu ile kaplanmış gibi görünen çoğu kağıt gıda kabı aslında polietilen (PE) plastik ile kaplanmıştır. Bu kaplar ya bir PE bileşiği tarafından bir arada tutulan liflerden yapılır ya da kabın kendisi PE ile kaplanır. PE bir nem ve gaz bariyeri görevi görür.

Kağıt Tabaklarda BPA var mı?

Kağıt ve Plastik Bulaşıklık Plastik bardaklar, kaseler, tabaklar ve çatal bıçak takımlarının yanı sıra plastik saklama kapları ve servis tabakları genellikle plastik içeren BPA ile yapılır. Bununla birlikte, birçok kağıt tabak, bardak ve kase de BPA içeren plastik bir astar içerir.

Loading...

Plastik Veya Kağıt Tabaklar Hangisi Daha İyi?

Hem kağıt hem de plastik tabaklar çevre dostu değildir. Hem kağıt hem de plastik tabaklar çevre dostu değildir. Plastik plakaların içinde çok fazla toksik madde bulunurken, depolama alanına girdiğinde çevre için de kötüdür. Kağıt tabaklar ise ağaçlar kesilerek üretilir.

Kağıt Tabak İmalatı

Kağıt Tabak Yerine Ne Kullanılabilir?

En belirgin alternatif, yeniden kullanılabilir tabakları tercih etmektir. Bunları suyla yıkamanız gerekse bile, yeniden kullanılabilir bir tabağın çevreye verdiği etkisi daha düşük olacaktır.
Yarı tek kullanımlık bir seçenek arıyorsanız, bambu veya palmiye yaprağı gibi doğal malzemelerden yapılmış tabaklar kullanabilirsiniz. Bu tabaklar birkaç kez kullanılabilir ve yıkanabilir veya temizlenebilir. Kullanışlı ömürlerinin sonunda onları kompost yığınınıza koyabilirsiniz ve doğal olarak parçalanacaklardır.

Kağıt Tabakları Kompost Yapabilir misiniz?

Evde bir kompost yığınınız varsa, oraya belirli türde kağıt tabaklar koyabilirsiniz. “PLA” veya “kompostlanabilir” olarak etiketlenmiş herhangi bir  tabak, kompost yığınınıza ekleyebilirsiniz. PLA (polilaktik asit), bazı kağıt tabakları kaplamak için kullanılan ve kompostlandıkça parçalanacak bir biyoplastiktir.

Kompost yığınınıza plastik içermeyen tabaklarıda da ekleyebilirsiniz. Önce onları parçalara ayırmak ve yiyecek veya bahçe atıkları ile birlikte kompost yığınınıza eklemek isteyebilirsiniz.

Kağıt Tabak Üretim Makinası

Loading...

Özet

Bazı türden olan kağıt tabaklar geri dönüştürülebilir, fakat ıslanmış,nemlenmiş veyahut yemek atıklarıyla kirlenmiş tabaklar geri dönüştürülemiyor. Çevreye zarar vermemek, bir yarar sağlamak adına bir güzellikte bulunmak istiyorsanız, onları atmak yerine kompostunuza ( Toprağın altına gömebilirsiniz ) katabilirsiniz. Ki Kompost yapabilmek için belirli kağıtları tek kullanabilirsiniz. Buda PLA veya Kompostlanabilir etiketli kağıt tabaklardır.

Youtube başka alternatiflermi arıyorsunuz ? Sizler için tam 5 adet alternatif

Google’de Kağıt Tabaklara bir göz atabilirsiniz.

 

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER