sv

SSH ve SSL: Fark Nedir? 2022 Anlatımıyla

Özetlemek gerekirse, SSH ve SSL ilk bakışta benzer görünüyor çünkü ikisi de güvenli bağlantılar oluşturmanıza yardımcı oluyor. Ancak, çok farklı iki amaca hizmet ederler. SSL, öncelikle web sitenizin ziyaretçileri ile sunucunuz arasında hareket eden verileri şifrelemek için kullanılır. Örneğin, bir ziyaretçi kredi kartını girerse veya bir oturum açma formunda şifresini girerse, bu verileri şifreleyen ve ortadaki  saldırılarılardan koruyan SSL'dir. Öte yandan, SSH, uzak bir makinede güvenli bir şekilde oturum açmak için kullanılır, böylece komutlar verebilir, o makinedeki dosyaları değiştirebilir vb. SFTP, veritabanınıza uzaktan erişim vb.
SSH ve SSL: Fark Nedir?

SSH ve SSL arasındaki farkı anlamaya mı çalışıyorsunuz?
Çok yüksek düzeyde, SSH ve SSL, iki bilgisayar arasında (örneğin dizüstü bilgisayarınız ve web sitenizin sunucusu) geçen verilerin şifrelenmesine ve kimliğinin doğrulanmasına yardımcı olan teknolojilerdir. Temel olarak, işleri çok daha güvenli hale getiriyorlar.

Bununla birlikte, bazı yönlerden yüksek düzeyde benzer olsalar da, iki farklı amaca hizmet ederler, bu nedenle SSH ile SSL arasındaki farkı anlamak epey önemlidir.
Genel olarak SSL, web tarayıcınız ve ziyaret ettiğiniz bir sitenin sunucusu gibi iki konum arasında geçiş halindeki verileri şifrelemek için kullanılır. SSL, web tarayıcılarına “yeşil asma kilit” ekleyen şeydir ve ayrıca web sitenizdeki kredi kartı bilgilerini (veya diğer hassas verileri) güvenli bir şekilde kabul etmek istiyorsanız kullandığınız şeydir.

Öte yandan SSH, başka bir bilgisayara (ör.Bir web sunucusu) uzaktan giriş yapmak ve komut vermek için (SSH tünelleme yoluyla) güvenli bir bağlantı oluşturmak için kullanılır.

Loading...

SSH Nedir?

SSH Nedir ?

SSH Nedir ?

SSH, Güvenli Kabuk anlamına gelir . SSH, başka bir bilgisayarda uzaktan oturum açmanın ve örneğin web sitenizin sunucusu gibi komutlar vermenin güvenli bir yolunu sunar.
SSH tünelleme kullanarak, bir istemci (örneğin bilgisayarınız) ve bir sunucu (örneğin web sitenizin sunucusu) arasında şifreli bir bağlantı oluşturabileceksiniz.
Bu güvenli SSH tünelini oluşturmak için bir kullanıcı adı/parola veya bir dizi kriptografik genel/özel anahtar kullanarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekir.
Kimliğinizi doğruladıktan sonra, bilgilere (ör. sitenizin dosyaları ve veritabanı) güvenli bir şekilde erişebilecek ve komut satırı aracılığıyla uzak sunucuya komutlar verebilirsiniz.

SSL Nedir?

SSL Nedir ?

SSL Nedir ?

SSL, Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir . Çoğu kişi hala SSL’ye atıfta bulunurken, SSL teknik olarak daha modern Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) protokolünün eski sürümüdür. Ancak, tüm pratik amaçlar için, SSL ve TLS’yi aynı şey olarak düşünebilirsiniz ve biz buna sadece SSL diyeceğiz.
SSL, öncelikle iki taraf arasındaki veri iletimini şifreleme ve kimlik doğrulama ile korumak için tasarlanmış bir protokoldür. En yaygın olarak, bu aktarım birinin web tarayıcısı ile ziyaret ettiği web sitesinin sunucusu arasındadır.

Loading...

Birkaç önemli faydası vardır:

Şifreleme SSL, aktarım sırasında verileri şifreler; bu, kötü niyetli kişilerin bu bilgileri ele geçiremeyeceği anlamına gelir.
Kimlik Doğrulama SSL ayrıca, verilerin doğru sunucuya gönderildiğini ve doğru sunucudan alındığını doğrulamaya yardımcı olur; bu, ortada gerçekleşebilecek saldırıları önlemeye yardımcı olmanın başka bir yoludur.
Veri bütünlüğü – son olarak, SSL, aktarım sırasında veri kaybı veya değişikliği olmadığından emin olarak veri bütünlüğünü de sağlar.
SSL sertifikaları kullanarak çalışır, bu nedenle “ SSL sertifikası ” gibi ifadeler görürsünüz .

Ancak SSL, sunucunun kimliğinin doğrulanmasına yardımcı olurken, istemciden (örneğin bir web sitesi ziyaretçisi) herhangi bir kimlik doğrulaması gerektirmez. Bu, istemciden kimlik doğrulaması gerektiren SSH’den farklıdır.

SSH ve SSL: Arasındaki Üst Düzey Fark

Bu noktada, SSH ile SSL arasında birçok benzerlik olduğunu biliyorsunuz:

  • Her ikisi de güvenli bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Her ikisi de iki cihaz arasında geçen verileri şifreler.

SSH ile SSL arasındaki temel fark, SSH’nin komut verebileceğiniz, veri aktarabileceğiniz vb. başka bir bilgisayara güvenli bir tünel oluşturmak için kullanılmasıdır.
tikobet casino
Öte yandan, SSL, iki taraf arasında güvenli bir şekilde veri aktarımı için kullanılır – SSH ile yapabildiğiniz gibi komut vermenize izin vermez .

Bir SSL sertifikası yüklediğiniz ve HTTPS’yi etkinleştirdiğiniz sürece, web sitenizi ziyaret eden herkes sitenizin sunucusuyla SSL kullanarak etkileşimde bulunacaktır – sitenize erişmek için kendilerini doğrulamaları gerekmez.

Ancak, SSH ile etkileşime giren tek kişi siz veya sunucunuza doğrudan erişimi olması gereken ve kendilerini bir kullanıcı adı/parola veya bir şifreleme anahtarı ile doğrulayabilen diğer teknik elamanlardır.

Loading...

SSL Serfitikası Nedir ? Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır ?

SSH Nedir ?

Özet

Özetlemek gerekirse, SSH ve SSL ilk bakışta benzer görünüyor çünkü ikisi de güvenli bağlantılar oluşturmanıza yardımcı oluyor. Ancak, çok farklı iki amaca hizmet ederler.
SSL, öncelikle web sitenizin ziyaretçileri ile sunucunuz arasında hareket eden verileri şifrelemek için kullanılır. Örneğin, bir ziyaretçi kredi kartını girerse veya bir oturum açma formunda şifresini girerse, bu verileri şifreleyen ve ortadaki  saldırılarılardan koruyan SSL’dir.

Öte yandan, SSH, uzak bir makinede güvenli bir şekilde oturum açmak için kullanılır, böylece komutlar verebilir, o makinedeki dosyaları değiştirebilir vb. SFTP, veritabanınıza uzaktan erişim vb.

SSH Putty’i indirmek için tıklayın.

Loading...

  • 2022 Yılının En Güvenilir 6 Tarayıcısı & Gizlilik Ve Güvenlik
    8 ay önce

    […] bağlantıları HTTPS üzerinden yüklemeye […]

    yorum beğen